claucharlynsfay claucharlynsfay
  • 19-02-2021
  • Mathematics
contestada

A bag of 12 ounces of popcorn costs $4.80. What is the unit rate? (in others words what is the cost for one ounce) *​

Respuesta :

4801853786 4801853786
  • 19-02-2021

Answer:

0.4

Step-by-step explanation:

$4.80 divided by 12 = 0.4

Answer Link
temmycrown910
temmycrown910 temmycrown910
  • 19-02-2021

Answer:

2.50 per ounce

Step-by-step explanation:

divide 12 by 4.80

Answer Link

Otras preguntas

Friar Lawrence gives Juliet a special sleeping potion in Act IV of Romeo and Juliet. What events earlier in the play foreshadow that he has the ability to do th
1. Which of the following statements best describes a central theme of the poem? Do not go gentle into that good night
What is the density of an object that has a mass of 5.8g and a volume of 2.1 mL?
The narrator starts out the chapter "The Day He Was Born" using imagery of death. Define the term "juxtaposition". What tone is created by the juxtaposition of
(a + b + c) power of 10 - abc Tip A=1 B=2 C= -3
4. From her piano teacher's point of view, Jing-mei's performance at the recital is
what is text or picture behiind the document called ?​
marking brainlist ddd
Before an election, combining the results of 12,625 polls with 14,491,635 samples in total, it shows that 6,413,959 responders (44.3%) say they will vote for th
Which is the value of this expression when )=-2 and k=-1? 3 jk2 0-64 Nino O w o NI - O 64