tiffanygreen33 tiffanygreen33
  • 19-02-2021
  • Mathematics
contestada

For 3/4 of a pound of peanuts, Jimmy paid $2.35. What is the unit rate (dollars per pound)? *

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 20-02-2021

Answer:

$3.13/lb

Step-by-step explanation:

Divide 3/4 pound into $2.35:

$2.35

--------- = $3.13/lb

3/4  lb

Answer Link

Otras preguntas

describe a situation that can be modeled by the expression x - 8
Is there a flower or plant that starts with the letter O?
Simplify the following expression: a + 2c − 5b − c + a − b
What is the fourth preasident?
(Cscx+1)/(casx-1)=(1+senx)/(1-Senx)
Which of the following factors can lead to desertification in the presence of natural drought? a. deforestation b. sustainable grazing c. underground mining d.
What is the purpose of the mantra during meditation? A. It lets everyone know you're meditating. B. It helps to release endorphins. C. It allows
which of the following contributed to rural poverty
how did the concept of the polis affect the growth of greek colonies
Well into the twentieth century, many scientists believed the ocean floor was A. rocky. B. flat. C. round. D. sandy.