alannavalentin
alannavalentin alannavalentin
  • 19-02-2021
  • Mathematics
contestada

A bag of 12 ounces of popcorn costs $4.80. What is the unit rate? (in other
words what is the cost for one ounce)

Respuesta :

mamalek
mamalek mamalek
  • 19-02-2021

Answer: .4

It’s also the same as .40

Step-by-step explanation:

4.80 divided by 12

= .4 (or 40 it’s same) for 1 ounce of popcorn

Hope this helps

Mark brainliest.

Answer Link

Otras preguntas

bacteria cells have no
what are the health side effects from long wave radiation?
A car rents for $45.00 per day plus 21 cents per mile. You are on a daily budget of $66.00 per day. What mileage will allow you to stay within your budget?
The role of social media in the lives of young people
Multi digit whole number and decimal fraction operations
the upward force that keep an object afloats is gravity? true or false
Paul needs 2 1/4 yards of fabric to make a tablecloth. How many table clothes can he make from 18 1/2 yards of fabric
what should i do to become very successful in life
Find the average of the following salaries: $52,500.00, $53,500.00 $55,500.00, $56,500.00 Choose the best answer from the options below
how to reverse the heating effects of electric curent