emmacakes29
emmacakes29 emmacakes29
  • 19-02-2021
  • Mathematics
contestada

Cierra spent $3.48 on a dozen donuts. Find the
unit rate. (The cost for ONE donut!)

Respuesta :

carlos149
carlos149 carlos149
  • 19-02-2021

Answer:

0.29

Step-by-step explanation:

One dozen = 12

12 donuts for 3.48

3.48/12 = 0.29 per donut

Answer Link

Otras preguntas

I got (x+1)/(x^2+2x)​
What were some reasons why consumer spending skyrocketed in the postwar era
each value in nature has a number part, called its__ , and a dimension, or unit
Six Essential Elements of Geography.
when president franklin roosevelt was elected, the country was
HELP ASAP PLEASE!!!! Write or digitally record a 2-3 sentence description of your typical school day, first using informal language as if describing it to a fri
What are smart cancer treatments
I need to know how to solve this chemical equation
Who are the only elected officials chosen by all American voters? A) senators B) representatives C) federal judges D) the President and Vice President
Why is carbon dioxide considered a greenhouse gas?