student123middle
student123middle student123middle
  • 19-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells 6 oranges for $13 . What is the cost for 10 oranges ? This is 100 points pls help ....?

Respuesta :

m4llri
m4llri m4llri
  • 19-02-2021
Lets find the cost of 1 orange first. $13 / 6 = $2.1$.So the cost of 10 oranges would be $2.17 x 10 = $21.70. Hope this helps !
Answer Link
Earthsbluebird
Earthsbluebird Earthsbluebird
  • 19-02-2021

Answer:

Approximately $21.67

Step-by-step explanation:

The cost of one orange:

13 ÷ 6 = 2.16666

The cost of 10 oranges:

2.166666 × 10 = 21.66666 ≈ $21.67

Answer Link

Otras preguntas

Please help asap 25 pts +brainliest to right/best answer
r * p = -37.8 but alsor + p = 13.5what would r be?what would p be?
In the figure showing gene expression , what should replace label b ?
The genre of writing that is often referred to as a rich mix of different ideas, techniques, and methods is called? A) fiction B) creative non-fiction C) ske
As an estimation we are told £3 is €4. Convert £13.70 to euros. Give your answer rounded to 2 DP.
Which of the following points is no coplanar with points A,C, and D
What are some characteristics of indigenous religion
(THIS QUESTION IS FROM APEX IN COURSE: Physical Science Sem 2) Which of the following are equal to -40°F? Check all that apply. A. -80°C B. 200 K C .233 K D. -4
Suppose you went towhatvare the slope and y intercept of -12x+11y=-8
please help with biology