student123middle
student123middle student123middle
  • 19-02-2021
  • Mathematics
contestada

Johnisha paid $144 for 36 ice cream cones. She incorrectly calculates the cost per cone
to be $0.25 each.
Which statement identifies the error Johnisha most likely made in determining the cost per
cone and describes the correct method for determining the cost per cone?

Respuesta :

alicekhoury2007 alicekhoury2007
  • 19-02-2021
answer: per cone is 4$
144/36=4
Answer Link

Otras preguntas

Which one of the essential nutrients is most likely to cause dental caries? A. Carbohydrates B. Fats C. Minerals D. Proteins
How many 2 inch cubes are needed to completely fill a cubic box of edges 8 inches?
15/36 simplified????
What is 46,056 in expanded form
4.082 rounded to the nearest hundredth
PLEASE PLEASE PLEASE HELP!! Which statements describe the decline of Sumer? Choose all answers that are correct. a. The swamps bred insects that carried disease
Between which two integers does square root of 26 lie?
In the equation -2(2-r)=4(5-r) what is r?
What can you infer from the local reports about the impact of the loss of the trees on other organisms?
Which of the following best defines "medium of exchange"? A. something with a fixed value that we use for exchange B. a way to determine what is the best deal