Shay wants to buy a bag of honey crisp apples. One bag has a cost of $6.00. If there are 12 apples in each bag, what is the unit price per apple? Show your work. please help ill mark brainliest

Respuesta :

Answer:

50 cents per apple

Step-by-step explanation:

to find the unit price you have to divide the total cost by number of apples

6.00÷12=0.5