milanisshop21 milanisshop21
  • 20-02-2021
  • Mathematics
contestada

An 18 fluid ounce bottle of lotion costs $10.99, what is the price per fluid ounce?

Respuesta :

thebecks
thebecks thebecks
  • 20-02-2021

Answer:

$0.61 per fluid ounce

Step-by-step explanation:

$10.99 / 18 = $0.61 per fluid ounce

Answer Link

Otras preguntas

True or False: The lower the temperature, the faster the reaction at the enzyme will occur. True False
Write each equation in slope-intercept form. a 5x+y=23 b 2x−y=14
What was Nikola Tesla's Motivation?
G(3,-1)H(1-3)F(5, -3)E(3,-5) ​
What is the name of this organelle
Which type of substance cannot be separated physically
Rosario works for a small medical practice. Only three employees work in the office, so Rosario is often asked to take on additional tasks when other employees
PLLLLLLLLLLLLZ HELP The above figure shows the path of a ray of light falling on the mirror(s) represented by a box. Which of the following arrangements of mirr
Penelope mowed 6 lawns in 12 hours. What was her rate of mowing in hours per lawn?
Would this be D or b