zayzaygaming2009
zayzaygaming2009 zayzaygaming2009
  • 21-02-2021
  • Mathematics
contestada

Write the unit rate for $17 for 5 cards

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 21-02-2021

Answer:

$3.40 per card

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, divide the total cost ($17) by the number of cards (5 cards):

 $17

--------------- = $3.40 per card

   5 cards

Answer Link
7alge 7alge
  • 21-02-2021

Answer: $3.4

Step-by-step explanation: If 5 cards cost $17

Divide 17 by 5 : 17/5

Your result will be 3.4

Meaning 1 card cost $3.4

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x ; 32x + 53 = 501
18. The orbits of planets being elliptical was one the planetary laws developed by
What do astronauts take to space?
What is 6=radical v-2
if you can see the conductor in a lamp should you use it or not?
What is the value of x ; 32x + 53 = 501
What are the three most important reasons humans have not done a very good job in looking after the environment.
Number 33? Help with a and b
Points A(-2, 4), B(1, 3), C(4, -1) and D form a parallelogram. What are the coordinates of D?
where does deforestation take place?