sambillybob91 sambillybob91
  • 21-02-2021
  • Mathematics
contestada

a 3 lb bag of apples for $2.99 or a 5 lb bag of apples for $4.99

Respuesta :

evcox
evcox evcox
  • 21-02-2021

Answer:

theyre the same

Step-by-step explanation:

if we round 2.99 to 3.00 and 4.99 to 5.00, than theyre both $1 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Which word correctly completes the sentence? A __________ meter displays the fare the passenger must pay. A. taxis' B. taxi's C. taxis
Lee wants to cut this piece of canvas into two rectangles that are 3x2 and 3x5. He wants the sum of the two small rectangles to be the same as the area of the
Which was a result of the Hundred Years' War? A. The pope forced both sides to sign a peace treaty. B. Joan of Arc was made queen of France. C. France regained
Is the sentence a simple or a compound sentence? Suspension bridges may look dangerous, but most are actually quite safe. A. compound sentence B. simple sentenc
Select all that apply. Gymnosperms _____. reproduce by pollination have cones are vascular develop fruit have spores
Solve by elimination 5x-14y=22 -6x+7y=3
What tool does the Federal Reserve use to influence the volume of money in the economy by buying and selling government securities? A. personal income tax B. re
A person with a poor self-concept is more likely to be hired for a position, because they are easier to “mould”. True or False
If person A saves $24,000 for retirement and person B saves $72,000 toward retirement, and they both earn the same rate of interest, which one will have more mo
What are the three reasons cells undergo mitosis?