s1851715 s1851715
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

Grapes are priced at $2.25 per pound. Which of the following equations best represents the cost, c, of buying g, pounds of grapes?

A. c=2.25g
B. c=g+2.25
C. g=c+2.25
D.g=2.25c

Respuesta :

Sam5135 Sam5135
  • 22-02-2021
I think the answer is A. c=2.25g
Answer Link

Otras preguntas

What building material did the Romans make using cement, sand, gravel, and water? concrete asphalt adobe brick
is a rate a ratio, sometimes always never
Which describes a problem Britain faced at the end of the French and Indian War? A. Colonists wanted to go west for new land, but the British did not want them
Explain why an addition problem that has a 4-digit addends could have a 5 digit sum.
How do I express 24.357 in words
Central and state governments influence each other in a unitary system. federal system. confederal system. democratic system.
What issue created tension between fdr and southern democrats?
In the book Othello, Shakespeare begins the play with two secret acts. Explain each deception and the effect that these deceptions have on the tone of the play?
what was a disadvantage of Greece having so many islands?
Name the values of the given digits so the 4s in 244