ilikepinkfloyd1 ilikepinkfloyd1
  • 16-03-2021
  • Mathematics
contestada

If a 6 pack of sodas cost $2.40, then how much will one can cost?

Respuesta :

madisonyontz23
madisonyontz23 madisonyontz23
  • 16-03-2021

Answer:

.40 cents

Step-by-step explanation:

Just simple divide 2.40/6 and when you get 0.4, add a 0 because it is money.

Answer Link
sierrarose1203
sierrarose1203 sierrarose1203
  • 16-03-2021

Answer:

0.40 cents

Step-by-step explanation:

You divide $2.40 by 6 and you get the answer 0.40 or 0.4

Answer Link

Otras preguntas

how many years did it take to New Mexico become a state
A major company produces two commercials, one for its audiences in korea and the other for its audiences in the united states. the first ad stresses the way in
What is the formula mass for sodium chloride?
what effects gravitational force between objects
1. A newborn foal stands up to nurse from its mother. Is this an example of an innate or learned behavior? A. innate B. learned 2. A stickleback fish attacks fi
Given the equations for c​, i​, g​, and nx​ below, what is the equilibrium level of​ gdp? c​ = 2,000​ + 0.9y i​ = 2,500 g ​= 3,000 nx​ = 400
Which three characteristics are used to classify prokaryotes (1 point)?
How do you do one-step equations?
Who was Mary Elizabeth Lease?
Which statement describes a difference in one of the characteristics of life shared by these organisms