schoolpop8292 schoolpop8292
  • 16-03-2021
  • Mathematics
contestada

Amella bought roast beef for $6.85 per pound. Find the total cost Amelia bought 4
pounds of roast beef.

Respuesta :

linhmai36
linhmai36 linhmai36
  • 16-03-2021

She bought $27.40 worth of roast beef.

Answer Link
Jumpmen230
Jumpmen230 Jumpmen230
  • 16-03-2021
$6.85/pound
Each pound is $6.85 so we need to find how much she will pay if she buys 4 pounds correct.
So $6.85x4 =$27.4 or $6.85+$6.85+$6.85+$6.85=$27.4
Total cost for 4 pounds
$27.4
Answer Link

Otras preguntas

Which sentences contain a noun clause? Rhett was unwilling to listen to what his friend told him. Jade won the Frisbee competition that was held in the city par
PLEASE HELP!! A certain grey squirrel population has lived in Tomlinson Run State Park, West Virginia, for more than 20 years. A red squirrel population was int
ok its two questions A coffee shop surveyed three groups of 5 customers to find out how many cups of coffee the customers drink in one day. The table shows th
HELP PLEASE ASAP :-) ENGLISH 12 ON BEOWULF
if the next planet is 24 light years away, How long would it take you to get their if your going 5 light years per hour
Who phot for control of south Africa in the 1800s
Which type of essay uses the passage of time as the backdrop to the progression of the essay? cause and effect problem and solution sequence compare and contras
What are the differences between articles of Confederation and the Constitution?
How does the effectiveness of the team members influence the group's development process?
Which of the following lines goes downwards to the left to right? a.y=2x+5 b.y=2x-6 c.2x d.-2x+20