babygirlnylah babygirlnylah
  • 16-03-2021
  • Mathematics
contestada

I need some help please

I need some help please class=

Respuesta :

prestonnhowell prestonnhowell
  • 16-03-2021

Answer:

24

Step-by-step explanation:

Since 15 tamales is $10, you can take 10/15 to get the price of one tamale, 0.67. Since you know the price of one tamale now, you can multiply 0.67*36 to get that 36 tamales is equal to $24

Answer Link
miakaszynski
miakaszynski miakaszynski
  • 16-03-2021
the cost of your equation would 24 dollars! there is an easy way to do this by doing 15 x 2 and 10 x 2 and finding the decimal
Answer Link

Otras preguntas

Select the option that uses a correct subordinate conjunction to join the following sentences together: I finish my homework. I go to the park. (10 points) I f
9. Triangle PRQ is an isosceles triangle with PQ = QR, and mQ = 112. What is mR? 10. Triangle DOG is an isosceles triangle with DO = OG,
What fraction of the salespeople made 4 or more calls on tuesday
A low risk of cardiovascular disease correlates with high blood levels of
Why is the Iraq war being fought?
During the Second Industrial Revolution, as factories were built around train depots,
Find the population standard deviation (σ not S) for the data set: {75,80,90,95,75,85,55,80,90,95} Round your answer to the nearest 10th.
How are the poems "The Ladys dressing room"and the"Deans Provocation different?
What is the season for Chaya in the devil's arithmetic book?
A person with a broken leg must be moved. How should the broken leg be handled?