brittanypeck876
brittanypeck876 brittanypeck876
  • 16-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. jack bought 150 T-shirt for $1920 from a factory calculate the cost of one Tshirt

Respuesta :

xt0987147
xt0987147 xt0987147
  • 16-03-2021

Answer:

.07 if rounded then .08

Step-by-step explanation:

150 / 1920 = .078125

hope this helps...

Answer Link
aaanonymousss
aaanonymousss aaanonymousss
  • 16-03-2021
Hey! The answer is $12.80 per shirt

To find the answer, we need to divide 1920 by 150

1920/150 = 12.8

Hope this helps!! :)
Answer Link

Otras preguntas

Explain the role of Jahangir in expanding the Mughal Empire in his reign.
Would You Rather Have Endless Money Or Endless Love?
The total weight of 9 bags of potatoes is 36 kilograms each bag weights the same amount what is the weight in grams of each bag of potatoes
Tell whether the triangle is a right triangle. Show Work.​
Please answer this quickly
Q2. At the local video rental store, Jose rents two movies and three games for a total of $15.50. At the same time, Meg rents three movies and one game for a to
Pleaseee help P L E A S E
You put $500 in an account. The account earns $55 simple interest in 5 years. What is the annual interest rate? HURRY HELP
Please help due today
Find the gradient of the line segment between the points (8,6) and (10,12)