brittanypeck876
brittanypeck876 brittanypeck876
  • 16-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. jack bought 150 T-shirt for $1920 from a factory calculate the cost of one T-shirt

Respuesta :

christinadechant2002 christinadechant2002
  • 16-03-2021

Answer: $12.80

Step-by-step explanation:

$1980/ 150 t shirts =$12.80 per shirt

Answer Link
lelandrogers10
lelandrogers10 lelandrogers10
  • 16-03-2021

Answer:

$12.80 for every T-shirt.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Is socially media helpful or harmful
A researcher chooses to study one pregnant teen in great detail by taking frequent measures of her behavior, thoughts, and feelings. Which method does this rese
What factors affect natural selection? Select three options. Isolation variation overpopulation adaptation.
16) It cost DJ $32.06 for 14 gallons of gas. What would be the cost if she bought 20 gallons of gas?
helpppp how is by the waters of babylon pessimistic?
Do this work sheet and I will give you the staff job double the money
Becca is working on a program that will store data. The program will need quick access to data and data persistence is not important. Where should the data be s
Predict how changing the grass population will affect the other organisms at first. Write + for “Increase” or – “Decrease” next to each “Prediction” in the tabl
Read these sentences and answer the questions with reference to context ​
in what ways did Britain control their empire??