chicas7766 chicas7766
  • 16-03-2021
  • Mathematics
contestada

Chazmire purchases 14 bags of flour for her bakery.Each bag of flour cost $2.47. How much does chazmire soend for flout

Respuesta :

abidemiokin
abidemiokin abidemiokin
  • 18-03-2021

Answer:

$34.58

Step-by-step explanation:

If each bag of flour cost $2.47, then;

1 bag = $2.47

To calculate the cost of 14bags;

14 bags = x

x is the cost of 14 bags

Divide both expressions

1/14 = 2.47/x

cross multiply

1 * x = 14 * 2.47

x = $34.58

Hence Chazmire spent $34.58 on flour

Answer Link

Otras preguntas

23. A garage sale is this type of economy: a. Capitalist or Market b. Socialist or Mixed c. Communist or Command d. None of the above
For each of the terms below, give a brief definition.TermCoefficientConstantAlgebraic expression​
12 is 20%of what number​
Write an equation and answer the following plz A coyote had 10 pups in her third litter. It was twice as many as in her second litter, and her second litter had
graph the linear equation 2x-4y=-8​
which adjective best describes davy crockett
To a stationary man rain is falling on his back witha velocity 6 km/h at an angle 30' with vertical. Tomake the rain velocity appear vertical the manshould move
which of the following should be represented in ionic form in aqueous solution? 1) HClO4 2) HNO2 3) HF 4) HCN
Yellow and blue make green. write this in conditional
The number to which a base is raised to is called the ___. This tells you how many times to multiply the base together.