hodgesgabrielle357
hodgesgabrielle357 hodgesgabrielle357
  • 16-03-2021
  • Mathematics
contestada

Gabriella bought three melons for 7.50 how many melons can April buy if she has 17.50

Respuesta :

iiragequitonYT iiragequitonYT
  • 16-03-2021

Answer:

7 melons

Step-by-step explanation:

So we first figure out the unit price of each melon by dividing 7.5 with 3 and you get $2.5 per melon. Then you divide 17.5 by 2.5 and then you should get 7.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements best describes the best reason for the opposition of the Stamp Act? The colonists didn't want to pay any taxes. The colonists
What are the domain and range of f(x) = (1/6)x + 2? domain: ; range: {y | y > 0} domain: ; range: {y | y > 2} domain: {x | x is a real number}; range: {y
define resilience..........................
Animals need food air and water.which of the following is another need of animals
Graph a line through the point (-3,2) with a slope of -2/5
The dissolved oxygen in a reservoir was monitored for one year. Based on this data, what might greatly reduce the available dissolved oxygen in an aquatic habit
Leila purchased a pre paid phone card for $25. Long distance calls cost 22 cents a minute using this card. Leila used her card only once to make a long distance
How do I solve using quadratic formula?
I need help do anyone know what 6x100
you have 80 rupees and from 50% you spent 25% how much left​