MiheyKuz5138 MiheyKuz5138
  • 17-03-2021
  • Mathematics
contestada

Lucy buys 1.4 pounds of dog food. If each pound of dog food costs $2.70, how much will she pay for the dog food?

Respuesta :

facundobuzzetti
facundobuzzetti facundobuzzetti
  • 18-03-2021

Answer:

Total cost= $3.78

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Lucy buys 1.4 pounds of dog food. If each pound of dog food costs $2.70.

To calculate the total cost, we simply need to multiply the unitary cost by the purchase amount.

Total cost= 1.4 pounds * 2.7 per pound

Total cost= $3.78

Answer Link

Otras preguntas

Solve (x^2+2xy+y^2)(X+1) Show steps
how do you round and estimate a number​
GET 100 POINTS FREE ANSWER QUESTIONIn the 1930s and 1940s, Laura Ingalls Wilder wrote a series of books. The first was Little House in the Big Woods. The Little
What is the significance of the Bill of Rights?
What is 7 raised to the power 0​
Why enumeration is an effective organizational pattern for the bull of rights
to graduate from UMA Sally must pass all of her classes Sally pass all of her classes at uma therefore Sally will graduate from UMA. is this argument valid or
Mrs. Pinheiro fell on a busy city sidewalk and broke her leg. Although hundreds of pedestrians saw her lying on the ground, most failed to recognize that she wa
Please each type of individual types of connective tissue in appropriate category
If an object is moving on a curved path, thenwhich of the following physical quantities may beconstant during the motion? (Symbols have usualmeanings)​