anelson82
anelson82 anelson82
  • 17-03-2021
  • Mathematics
contestada

Hey guys! Please help if you can thank you SO much!

Hey guys Please help if you can thank you SO much class=

Respuesta :

Phobic111
Phobic111 Phobic111
  • 17-03-2021

Answer:

0.80a + 0.95b

Step-by-step explanation:

They have given 2 different terms, which demonstrates the number of bananas and apples she may buy.

To find the total price we multiply the cost of one item with the number of items.

So the total cost for apples is 0.80 × a = 0.80a

And the total cost for bananas are 0.95 × b = 0.95b

Altogether, the amount will be: 0.80a + 0.95b

Answer Link

Otras preguntas

HELP!!!!!!!!!!!!!!!!! What are some of the advantages and disadvantages of electronic medical records? Why might some people be concerned about them?
who likes walker hayes he's a country singer
PLS HELP On a recent math test, Alfred was asked to write an equation for the following problem: Jenny bought 2 bags of carrots for her 6 rabbits. In the 2 bags
Anyone know the correct answer??
What did the Cuban Revolution opposed many of ?
What is the difference between a monopolistically competitive demand curve and a perfectly competitive demand curve
how can i know the valence electron for the big elements
THIS IS DUE TODAY I NEED HELP PLS I WILL MARK BRAINLIEST create an advisement about a place someone should go the instructions are below. why people should go
Find the lengths of the unknown sodes
Date: ne: Points 361 Why did European countries compete for colonies in Central Africa and East Africa?​