jamesonharris01
jamesonharris01 jamesonharris01
  • 17-03-2021
  • Mathematics
contestada

Greg spent $47.45 on five books. If each book cost the same amount, how much does one book cost?

Respuesta :

Jazzyperiodtt
Jazzyperiodtt Jazzyperiodtt
  • 17-03-2021

Answer:

Greg spent 9.49 cents on the book

Answer Link
1966645layala
1966645layala 1966645layala
  • 28-05-2021

Answer: $9.49

Step-by-step explanation:

If he spent 47.45 on five books you’re going to divide 47.45 by 5 which will give you 9.49

Answer Link

Otras preguntas

What is the simplest form of the expression (14.2a + 9.8b) – (13.1b – 0.2a) – (3.7a + 4.8b)?
What were Frederick Douglass and Harriet Tubman known for?1.) fighting to improve conditions for prisoners and the mentally ill.2.) speaking out against slavery
What is the first step in the resource management process?
what is the total weight for each group of weight of clay lumps
The prime factors of 76
Got stuck need help again
Bob and Suzie are both signing a contract where Bob agrees to remove a beehive and Suzie agrees to pay Bob $120.00. What is the consideration in this example?
Given that a 12.00 g milk chocolate bar contains 8.000 g of sugar, calculate the percentage of sugar present in 12.00 g of milk chocolate bar keeping in mind
How do you find the domain of a function?
Why did patrick henry say give me death or give me liberty?