lily833076
lily833076 lily833076
  • 17-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jessie needs 36 eggs. Cartons of 12 eggs cost $2.75 each. How much does Jessie need to spend for 36 eggs

Respuesta :

RecordYT13 RecordYT13
  • 17-03-2021

Answer:        $8.25 is your answer.

Step-by-step explanation:

12 x 3 = 36

2.75 for 12 so 2.75 times 3 = 8.25

Answer Link
17derrickiestyn
17derrickiestyn 17derrickiestyn
  • 17-03-2021

Answer:

$8.25

Explanation:

If 12 eggs cost £2.75,

3 x 12 = 36,

$2.75 x 3 = $8.25.

Answer Link

Otras preguntas

what progress was made toward world peace in the 1920s?
What adjective form or position is the italicized word or phrase? The woman at the desk is competent. predicate coordinate appositive Competent is the italicize
Soulignez les formes verbales conjuguées a un mode personnel : je souris , se cacher,marchant , il vienne,regarde , nous avons oublié , prenez , cuit , soupirer
one main purpose of a colon is to?
Which correctly lists all of the belligerents in the Crimean war
8 (t+2)-3 (t-4)=6 (t-7) 8
Laila read 36 pages in 4 hours. Which expression can be used to find the number of pages she read per hour?
What most fundamentally aided the spread of enlightenment from Europe to America?
the cabin looked as small as ?
health disparities are differences in health outcomes among groups