hhgjp65xcw hhgjp65xcw
  • 17-03-2021
  • Mathematics
contestada


Campellini's sells 2 packs of 6-pack 24-ounce bottles of sports drink for $10.50. What is the price per bottle?

Respuesta :

Garrettsheffer16
Garrettsheffer16 Garrettsheffer16
  • 17-03-2021

Answer:

$1.14

Step-by-step explanation:

ok so 2 packs of 6 drinks

6 + 6 = 12 now we have the total amount of drinks

now divide the drinks by the cost and there is your answer !

Answer Link

Otras preguntas

100 points just help me with this little question like rn pls
Please please help Write an explicit formula for 48, 12, 3, 3/4, ... Explain what you did to find the answer, show the work you did, and explain why you did it
realiza la gráfica de la función: y =4(2)x ​
1-9x^2=-(3x-2)^2 pls tell me the answer and how you got it
based on this chart why is the Social Security administration facing a funding problem
Winds that change direction with the season and create wet and dry periods are known as savanna’s
There are 399 books to separate into 57 boxes. How many books will go into each box?
Where do our memories get stored and how are they retrieved again? How can learning be improved? What is the difference between explicit and implicit memories?
true or false: you can redo the assignments​
What is an equation for the line perpendicular to y = 3x - 1 that passes through (-9, -2)?