LazyDog6259 LazyDog6259
  • 18-03-2021
  • Mathematics
contestada

Alan spent $9.17 on oranges. If oranges are selling for $0.35 a pound, how many pounds of oranges did Alan buy

Respuesta :

jacob9257
jacob9257 jacob9257
  • 18-03-2021

Answer:

He bought 26.2 pounds.

Step-by-step explanation:

9.17/0.35 = 26.2

Answer Link

Otras preguntas

List three types of unsecured credit cards.
In the 1800s, what made it difficult for many plantation owners to stay out of debt? a. the slaves on the plantations demanded better food and housing b. the co
. mutations that result in phenotypes that are favored by natural selection are known as harmful beneficial somatic gamete
Which of the following items is NOT a compound?
Is the line of best fit accurate for the data shown? (A) Yes, because it touches the y-axis (B) Yes, because there are about the same number of points above t
Give 3 examples of unspoken rules. And why they exist or why they SHOULD exist. Answer or your phone charger will only work at an angle >:) Thanks !
Match the numbers with the correct label.
Ted's rectangular corn field has an area of 2,280 square feet. What is the length of the field if it's width measures 28.5 feet?​
A box of cereal has a volume of 144 inches squared. the height of the cereal box is 12 inches, and the depth is 2 inches. what is the width of the cereal box?
How does the narration shape oskar’s characterization in this excerpt? it shows his youth and inexperience. it suggests his flair for the dramatic. it indicates