MathHelpPlease123
MathHelpPlease123 MathHelpPlease123
  • 18-03-2021
  • Mathematics
contestada

Easy Points for people.
If 12 ounces of almonds cost $2, how much do 18 ounces of almonds cost?
Brainliest will be given to first answer.

Respuesta :

seraclaudette
seraclaudette seraclaudette
  • 18-03-2021

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

$2 = 12oz

$1 = 12oz ÷ 2

= 6oz

18oz ÷ 6oz = 3

3×1$ = 3$

Answer Link

Otras preguntas

N The accurate scale drawing shows the positions of port P and a lighthouse L. ► c) N Lindsey sails her boat from port P on a bearing of 050° She sails for 12 h
how could lola solve this colored pencil problem quickly?
Answer this please...Due Today!!!!
(❁´◡`❁) does anyone of ya'll know how to find PI π Im really confused (っ °Д °;)っ help me WILL GIVE 100 POINT AND MARK BRAINLEST☜(゚ヮ゚☜)
Write down two different expressions that are equivalent to 5x + 2 – 4y.
can someone help me here NONSENSE=REPORT topic: Circles and its Concept​
Why do buddy and his friend make fruitcake each year
when in an argument, it is not uncommon for one or both parties to bring up past frustrations. these are __________ dependent memories.
i’ll give brainliest!! I am a flat surface with one higher than the other. I make moving loads easier I am an .. A: inclined plane B: wedge C: screw E: lever
What is not an example of a contract? question 17 options: a rental lease a report card a credit card agreement a cell phone plan