Seudónimo Seudónimo
  • 16-11-2016
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$4.99 for 17 lb

The unit rate is $ /lb.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-11-2016
4.99/17 = x/1
17x = 4.99
x=4.99/17
x =0.29
answer: unit rate is $0.29/lb
Answer Link

Otras preguntas

Ata football match between two college teams, the referee ordered a free kick. The ball of mass 1.5 kg was placed at rest. The kick was about to be taken by an
A wire 90 cm long is cut into two pieces. One piece is twice as long as the other piece. How long is the shorter piece of wire?
Rewrite the expressions below by completing the square. x^2 -6x +5
ahh help me fast and quick
write some big moral story about sisters in hindi​
ok ok I cant do coordinates at all because I dont really care for math, can anyone help?
What’s Ecology and how does it reflect on the scientific world?
Napoleon's route through the alps involved a climb of 6km and a descent of 4km. His army travelled twice as fast downhill as it did uphill, the whole journey to
please help me!!!!!!
Please Expand This 2p(7p=7)