kminnick60 kminnick60
  • 18-03-2021
  • Mathematics
contestada

two packages of rice cost the same amount. Which is the better buy? 12 ounce or 400 grams

Respuesta :

GeorgeFocus
GeorgeFocus GeorgeFocus
  • 18-03-2021

Answer:

400 grams

Step-by-step explanation:

12ounce= 340.19 grams approximately

So,its best to buy the package that weighs 400 grams

Answer Link

Otras preguntas

What are the properties of water, and how do they help to sustain life on earth?
what is the process your body uses to keep its internal environment stable regardless of changes outside the body
a store owner is arranging clothes on racks. she has 30 sweaters 45 shirts and 15 pairs of jeans she wants to put the same numbers of items on each rock. with o
32) Which group has traditionally lacked access to education in Africa? A) females B) immigrants C) men from Kenya D) people with AIDS
A _____ is a horizontal stem that can divide and grow in several directions at once. corm rhizome stolon bulb
What multiplies to 42 and adds to 10
We left King ranch on a december day in 1873. On the Santa Fe trail, we hit bad weather. The Red river was flooded and it took us four days to get the Cattle ac
greg s homework assignment was to find allthe common factors of 28 and 42 so greg made a list of all the factors of 28 and 42 he used the list to find the fact
The Pyrenees Mountains separates this country from the rest of Europe. Andorra Greece Italy Spain
Match the physical properties on the left with their descriptions on the right. 1. luster ability to dissolve in another substance 2. freezing point the shinin