afrojabhuiyan07
afrojabhuiyan07 afrojabhuiyan07
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

Can somebody help please #asap help w number 8

Can somebody help please asap help w number 8 class=

Respuesta :

theresa2111 theresa2111
  • 19-03-2021

Answer:

y=4x bc each one is 4 so for one box it cost $4

Answer Link
CHERLYNnotCHERRY
CHERLYNnotCHERRY CHERLYNnotCHERRY
  • 19-03-2021

Answer:

The expression will be y = 4x.

Step-by-step explanation:

First, we have to form expressions for number of boxes and total amount she earn :

Let x be the number of boxes,

Let y be the total amount,

Given that the costs of each box is $4 so in order to find the total amount, you have to multiply the number of boxes by 4 :

y = 4x

Answer Link

Otras preguntas

x=y2 is this equation a function?​
To make the same totem pole with wood that costs y dollars Ronald would have to spend a total of $35.19. Explain which property of equality Ronald could use to
PLZ help. I can't get this
A line has a slope of 1 and passes through the point (9, 1) Whatis its equation in slope-intercept form?
Which shows Ty's weight changes in order fromgreatest loss to greatest gain?​
In animals, extra protein is
ap = px + cWrite p in terms of a, c and x.​
A disadvantage of forming a partnership is that owners
In ΔABC, AC = 4. What is the value of ED? 1 4 2 8
In market A, a 4% increase in price reduces quantity demanded by 2%. In market B, a 3% increase in price reduces quantity demanded by 4%. The price elasticity o