mncandanedo
mncandanedo mncandanedo
  • 17-11-2016
  • Mathematics
contestada

It cost $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?

Respuesta :

rexthatrawrs
rexthatrawrs rexthatrawrs
  • 17-11-2016
It will cost $7.98 to buy two things of the 25 fl.oz container, this only makes 50 fl.oz. Therefore the $6.99 90 fl.oz is a better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Read the article and use the information to answer the following questions. puberty when does puberty occur? what causes the changes that occur during puberty?
Below are atomic-scale models of two different substances. Use the terms in the word bank to label these models. Use each of the terms only once.
What happens if you suspend a bar magnet so that it can swing freely.
The ratio of the areas of two similar figures A and B is 49:81. The length of a side in figure B is 7,2 cm. Find the length of the corresponding side in figure
The ceiling of Katie’s living room is a square that is 15 ft long on each side. To decorate for a party, she plans to hang crepe paper around the perimeter of t
why do countries have guest work programs​
Richard worked 14 hours this week. He also got a bonus of $50. If he made a total of 232, how much does he get paid per hour.
Need help asap Describe the subatomic particles of an atom and where they are located.
A non-smoker that is 30 years old pays a 25% lower premium for life insurance than a smoker of the same age. If the smoker pays $125 per month for a $500,000 po
Tell whether each number is rational or irrational.0.121121112....