torrfern9 torrfern9
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

Katy bought 5 packages of cake mix for $32.50. How much would 8 packages of cake mix cost?

Respuesta :

kosukeruki
kosukeruki kosukeruki
  • 19-03-2021

Answer:

$52

Step-by-step explanation:

5 packages = $32.50

divide both sides by 5

1 package = $6.50

times by 8

8 package = $52

Answer Link

Otras preguntas

Filtering contaminated water through a sari is what?
Complete each sentence below with the correct form of the verb être . 1.) Moi, je __________ eleve dans une ecole secondaire a Los Angeles. 2.) Elle __________
Why is it important that cells formed by mitosis have the same number of chromosomes as the parent cell?
Determine the slope of the line that is perpendicular to the line y = -7x - 12. Select one: A. 17 B. −3 C. −7 D. −12
How much fluorine (in grams) does the second sample produce? I divided 2.58kg of fluorine by the 1.24kg of magnesium, but I'm not sure that's the right way to
Collins middle school has 280 sixth grader students. if the sixth grade is 40% if the total school, how many students are in the middle school?
0.30+0.31+0.32+0.33+...0.49+0.50
Need Help Choose All That Apply
Which equation is equivalent to y=23x−6? A. 2x + 3y = −6 B. 3x − 2y = 6 C. 3x − 2y = 12 D. 2x − 3y = 18
When the difference of a number and 7 is multiplied by 5 the result is 20 what is the number