WeLikeTikTok
WeLikeTikTok WeLikeTikTok
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

CVS cells a 6 ounce bag of takies for$2.10 what is the unit cost. IDEK MY TEACHER STAY TRYNNA BE COOL

Respuesta :

knnightt knnightt
  • 19-03-2021

Answer: $0.35/ounce

Step-by-step explanation: Since there are 6 ounces, you measure the unit cost in ounces, and since there is 6 you divided 6 by 210 = 35. We convert back to money and get $0.35 an ounce.

Answer Link

Otras preguntas

What’s the difference between an ester and an amide
In the English language what ways can words be considered to have power
Were the results of the counter reformation era largely positive or negative?
A gift box in the shape of a triangular prism has a volume of 140 cubic inches, a base height of 10 inches, and a height of 4 inches. What is the length of the
Help me Plz Reply to this question.exam is near
Which of the following is the quote, “Those were the first human words”? A. fact B. opinion C. supporting detail D. key idea Please select the best answer f
First national bank charges 13.2 percent compounded monthly on its business loans. first united bank charges 13.5 percent compounded semiannually. calculate the
Which is the best paraphrase of the paragraph?
Please help me with this math
Why/how was the rights violated in the Marbury vs Madison court case?