haleyhill03 haleyhill03
  • 19-03-2021
  • Business
contestada

Say you are grocery shopping and you come across an item for which the unit price is not labeled. How can you find the
unit price on your own?

Respuesta :

impossiblegrillp impossiblegrillp
  • 19-03-2021
Find a convenient and reasonable unit of measurement to use, then divide the cost of the package by the number of units chosen in that package.
Answer Link

Otras preguntas

Me pueden ayudar con está pregunta
The ecological relationship between termites and the wood-digesting protozoans that live in their gut is an example of __________.
Which process causes hillsides and mountains to gradually get smaller?
without subtracting 8.5 - 4.64 determine what digit will be in the hundredths place
Give me an example for algebraic expressions
Can someone please explain the Calvin Cycle to me?
Mitosis results in the formation of how many cells; meiosis results in the formation of how many cells?
Which sentence is compound? A. Bear cubs generally play, sleep, and eat near their mother. B. Mark saw a kangaroo, but he didn't take a picture. C. I
What does 77/60 simplify to?
find both unit rates and explain what they mean 180km in 3 hours