ssimental0004
ssimental0004 ssimental0004
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

Michelle bought 5 packs of crayons for 13.75. What is the cost of a pack of crayons in dollars if all the pack cost the same?

Respuesta :

nisci98
nisci98 nisci98
  • 19-03-2021

Answer:

2.75 each pack

Step-by-step explanation:

13.75 divided by 5 =2.75

Answer Link
smartstudent12347
smartstudent12347 smartstudent12347
  • 19-03-2021
$2.75 is the answer
Answer Link

Otras preguntas

Suppose that P and Q are points on the number line. If PQ=13 and P lies at 7 where would Q be located
Round 51,487 to the nearest thousands
explain why the chemical formula for calcium hydroxide , Ca(OH)2 is not written as CaO2H2
How is a hemisphere different from a sphere?
How do you write the expression 4 tens + 6 tens, into unit form ( use the largest units possible) and into standard form?
What are two ways that organisms are connected to the nonliving. environment
Identify 3 organisms that belong in the same phylum as your protist
Contains the x intercept of 4x-y=8 and the point (-4,3)
In what area was the Hittie Kingdom located?
'A traditional economy is characterized by the supply of goods in which two people trade their possessions with each other. This is also known as _____.'