23elizabetholusoji 23elizabetholusoji
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

Fruit-O-Rama sells dried pineapple for $0.25 per ounce. Mags spent a total of $2.65 on pineapple. How many ounces did she buy

Respuesta :

dauyds
dauyds dauyds
  • 19-03-2021

Answer:

2.65/.25= 10.6oz

............

Answer Link
spencerbugg119 spencerbugg119
  • 19-03-2021

Answer:

10.6 Ounces

Step-by-step explanation:

Each ounce of dried pineapple costs $0.25

Divide $2.65 by $0.25

2.65/0.25=10.6

Mags bought 10.6 oz.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP 25 POINTSS
**BRAINLIEST AVAILABLE**** PLEASE HELP ME WITH THIS!!!
In the 9th and 10th grades at Jefferson High School, there are 236 students. Of thoes students, 121 are in 9th grade, Of the 214 students who are right- handed,
Simplify (√3)(^5√3) A. 3^1/10 B. 3^3/5 C. 3^9/10 D. 3^7/10
When Henry Vill wanted a divorce from his wife, Catherine of Aragon, what did he do?
An office supply store A isn’t offering copy paper for $3.00 per pack. Store B is running a special of buy two for $4.20 each and get one free. You need 12 pack
What are the duties of the legislative branch and what are the two houses of congress called
Dynamic stretching is considered a _____ exercise.
What was the original purpose of the bill of rights
How is the crust DIFFERENT from the other layers of the Earth? A) It is hotter. B) It is thinner. C) It is mostly liquid. D) It is under pressure. Earth's