dglkid6502 dglkid6502
  • 20-03-2021
  • Mathematics
contestada

Josiah bought two pounds of strawberries for $9.60. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?

Respuesta :

shelbym9305
shelbym9305 shelbym9305
  • 20-03-2021

Answer:

30 cents per ounce

Step-by-step explanation:

$9.60 for 2 pounds:

$4.75 for 1 pound.

1 pound= 16 ounces

2 pounds= 32 ounces

$9.50 divided by 32= 0.296 cents per ounce

rounded: 30 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

how many moles in 5 g of mg
what is the purpose of a Punett Square?A: Finding the number of offspring people can haveB: Predicting the outcome of genetic crosses C: Finding how many genes
please select the word from the list that best fits the definition of branch of Islam that is in Iran​
A continental polar air mass foms where​
Mari Carmen prueba (tastes) el jamón serrano en la charcutería. Mari Carmen sostiene (holds) a un cangrejo (crab) vivo. Mari Carmen y su tía se encuentran en la
Hegyes was driving her car when it was negligently struck by a Unjian Enterprises truck. She was injured, and an implant was placed in her body to counteract th
A cylindrical container has a height of 24 inches. Currently, the container is filled with water to a height of 18 inches. A leaky faucet drips into the contai
The Neutrality Acts of the 1930s were intended to achieve what outcome?
Can someone help me do part two please? It’s very important send a picture or something. I don’t even care if you tell me the steps in word form. Please help
0 = 90w - (57w + 5,000)