sharonschaeffler2020 sharonschaeffler2020
  • 20-03-2021
  • Mathematics
contestada

Tania bought 9.6 gallons of gas for $27.36. Find an equation that can be used to determine x, the price of each gallon of
gas? What is the price of each gallon of gas? Show work.

Respuesta :

bellamarti2008
bellamarti2008 bellamarti2008
  • 23-03-2021

Answer:

9.6(x)= 27.36 27.36÷9.6=x x=2.85

Answer Link

Otras preguntas

aquatic biomes in the ocean are called _____ biomes.
How do I rewrite each pair of sentences as a single sentence? My great grandfather grew up in France. He moved here in 1946. (Use a semicolon and however.)
what is the radius of a circle whose equation is (x+5)^2+(y-3)^2=4^2?
How do erosion, desertification, deforestation, and damming impact the environment?
One difference between cancer cells and normal cells is that cancer cells ________.
how can you find the style in writing
There were 1,500 people who attended the Blue Angels air show. Of those 300 people left before the parachutists jumped. By what percentage was the crowd reduced
Write to explain two different ways to find the difference for 12-3
answer this problem square root of 21x+1 = x + 5
I need help with a science project about the crust of the earth!!