Rimiea
Rimiea Rimiea
  • 20-03-2021
  • Mathematics
contestada

Eric bought two jars of peppers and six jars of pickles for $49. Andrew bought three jars of peppers and 5 jars of pickles for $47.50. Find the cost of a jar of pickles.

Respuesta :

thefifthmartin
thefifthmartin thefifthmartin
  • 20-03-2021

Answer:

one jar of pickles is $1.50, 49-47.50 =1.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

can someone please help me on this question
On a client/server network, data does not necessarily follow the same path between the request (client) and the response (server). What criterion determines whi
What is one main difference between a liberal arts college and a university?
Sarah rolls a die twice. What is the probability that she rolls a 3 and then an even number? A) 1 12 B) 1 8 C) 1 4 D) 1 2
A treaty signed by the President of the United States must be approved by two-thirds of the Senate before it can go into effect. Which principle of government d
Neptune’s diameter is a little less than 5 x 10 with a power of 7 meters.how is this number expressed in standard notation
Write the equation for a line that is perpendicular to the line y=2x-3 and passes through the origin
What ratio is equivalent to 3:11
What does primary productivity mean
Al-Qaeda’s main targets on September 11, 2001, were