hello8662 hello8662
  • 21-03-2021
  • Mathematics
contestada

Help pls I need it now

Help pls I need it now class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-03-2021

Answer and Step-by-step explanation:

So, the format you should choose is the second one.

This is what goes in each box:

[4] (p - [6]) = [12]

The 4 is multiplying the price for 1 of the items (and it is 4 because there are 4 items), the 6 is taking away 6 dollars (because coupons take away money from amount) and 12 is the total amount of money.

Now, we solve for p.

Divide each side by 4.

p - 6 = 3

Now, add 6 to each side.

p = 9.

Each item cost 9 dollars.

#teamtrees #PAW (Plant And Water)

Answer Link

Otras preguntas

the left side of the brain controls the right side of the body true or false
how do I make 104 using the numbers 2,3,5, and 8 once
someone who rules with complete power
What is the kinetic energy of a 0.01 kg dart that is thrown at 20m/s
Explain the connection between an individual s right to take risks and their responsibilities towards themselves and others
why is the state union address important
it's a denominators are the same the fraction with the smaller numerator is
Is part b right?????
on each of 3 days, Derrick rode 6.45 mules to school,15 meters to the library, and then 500 meters back home.how many kilometers did her ride for the 3 days alt
Mr Thompson uses a brace to support a Gate write and solve an equation to find the measure of the unknown angle.