perkins5700 perkins5700
  • 18-11-2016
  • Mathematics
contestada

determmin the change for four cans of side of the price per six pack is $2.79

Respuesta :

Toria15 Toria15
  • 18-11-2016

Four cans cost $1.86. Since six cans costs $2.79, you would make a fraction, 6/2.79= 4/x= 6x/11.16= x= $1.86.

Answer Link

Otras preguntas

in the book Night what are some examples of selfishness and unselfishness
can a prime number be a multiple of any other number except itself
After General Howe's forces defeated the Americans at Brooklyn Heights and White Plains, Washington's strategy called for A. drawing British forces inland. B. r
Why does friction increase as speed increases?? i really need help with my homework, and please can you explain using the big idea of particles
6. The rise of independent countries in Asia and Africa after World War II demonstrates the (Points : 2) failure of nationalist movements. in
Why does friction increase as speed increases?? i really need help with my homework, and please can you explain using the big idea of particles
Please explain the answers. Thank You 1. A rifle is fired horizontally over a large flat plane. At the instant the rifle is fired, a student drops a second ide
ALGEBRA QUESTION X-2.88=7.11;X=4 TRUE OR FALSE
Which region has experienced an ongoing struggle with Russia for its independence? Ukraine Belarus Chechnya Georgia
5. The height and radius of a right cylinder are each 4 cm. What is its volume? 128π cm3 32π cm3 512π cm3 64π cm3