kjj1g3fjuanaa kjj1g3fjuanaa
  • 20-11-2016
  • Mathematics
contestada

Ava paid 4.90 for for 2.5 pounds of walnuts. what is the cost of 1 pound of walnuts?

Respuesta :

MissPhiladelphia
MissPhiladelphia MissPhiladelphia
  • 28-11-2016
To calculate the price per pound of the walnut, we just have to divide that price that Ava paid for the given amount of walnuts. We calculate as follows:

Price per pound = 4.90 / 2.50 pounds of walnuts
Price per found = 1.96 / pound of walnut

Therefore, the price would be 1.96 per pound of the walnut. Hope this helps. Have a nice day.
Answer Link

Otras preguntas

Seena studied over 6 weeks for her certification exam. Once she finally took the exam, Ebbinghaus would predict that: A. Seena will remember what she learned p
In what way is the purchase of a washing machine an investment in a consumer durable rather than a consumption expense?.
is it AA,SSS,or SAS ? similarly statement
The coordinates of point V
In Germany, one worker can produce either one cuckoo clock or one beer mug. In Taiwan, one worker can produce either two cuckoo clocks or three beer mugs. Who h
54 years 3 months - 25 years 6 months
1. Usually, people live in rural areas are friendly
When the operand on the left side of the * symbol is a string and the operand on the right side is an integer, the * becomes the ________ operator.
What does it mean for the central bank to control inflation? A. Ensure large levels of inflation B. Monopolize access to the issuance of taxes C. Prevent over i
What does this quote mean? “Cultivate the habit of early rising. It is unwise to keep the head long on a level with the feet.”