grizzlykierstin grizzlykierstin
  • 16-12-2014
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins . What is the price per dozen

Respuesta :

luana
luana luana
  • 16-12-2014
[tex]3.50\$\ for\ 4\ muffins\\\\ x\ for\ 12\ muffins\\\\ making \ proportion\\ 3.50-4\\ x-12\\\\cross\ multiplication\\\\ 3.50*12=4x\\\\ 42=4x\ \ \ | divide\ by\ 4\\\\ x=10.5\$\\\\ Dozen\ cost\ 10.5\$.[/tex]
Answer Link
HolmesNWatson
HolmesNWatson HolmesNWatson
  • 17-12-2014
1 dozen = 12
12/4= 3
Therefore, you need three lots of muffins at $3.50
$3.50*3= $10.50
Therefore, the price for a dozen muffins is $10.50
Hope this helps :) 
Answer Link

Otras preguntas

Which words most clearly create a slant rhyme, or inexact thyme, in these lines? Atracing and thickening in line 5 B sky and prophecy in lines 5-6 C threat and
Explanation of the answer?
Find each percent of change. Round to the nearest whole percent if necessary. State whether the percent of change is an increase or a decrease. 4. 125 centimete
What number is 40% of 15? Round to the nearest hundredth
Which side lengths form a right triangle? Choose all answers that apply: A 3, 27,6 B 8,15,17 C 5,5, 50
How do President Johnson's arguments regarding the plight of African Americans reflect the resilience of the human spirit?
1,729 is divisible by 9 a. true b. false
who has brown hair and brown eyes but is a boy
what kind of substance is rust​
The ________________age separates Early Greek History from the Rise of Athens * Golden Dark Bronze Olympic