TatianaGrant2007 TatianaGrant2007
  • 16-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda is making a quilt for her granddaughter. She bought 3 1/4 yards of fabric. Her total cost was $10. What was the cost per yard?

(Complex fraction)

Respuesta :

12719772
12719772 12719772
  • 16-04-2021

Answer:

13 /40

Step-by-step explanation:

Divide

13 over 4

13 /4  ÷ 10 = 13 over ( 4 × 10 )

13  over 4 × 10

= 13 over 40

13 /40

Answer Link

Otras preguntas

what does jupiter and saturn have in common and what do they don't
Kim and Courtney share a 16-ounce of box of cereal.  By the end of the week, Kim has eaten 3/8 of the box, and Courtney has eaten 1/4 of the box of cereal.  Wha
What is Mongolia's nickname? Why?
a car travels 172 miles using 7 gallons of gas how far can the car travel using 42 gallons of gas?
what part of speech ,inference ,and the definition of the word abominable ?
express 8 square roots of -65 in terms of i
The Mulraney's home has 2,550 square feet of living space. A contractor is building an addition to their home that will increase the square footage by 8%. What
What is the total mass of 2.0 moles of diatomic hydrogen?
Kim and Courtney share a 16-ounce of box of cereal.  By the end of the week, Kim has eaten 3/8 of the box, and Courtney has eaten 1/4 of the box of cereal.  Wha
solve for y: 3/4(5x-y)<3