Shannonrhianna
Shannonrhianna Shannonrhianna
  • 16-04-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold in a supermarket at £1.20 per gram. What would be the cost of the apples being weighed on the scales below?

Please help.

Apples are sold in a supermarket at 120 per gram What would be the cost of the apples being weighed on the scales below Please help class=

Respuesta :

ashwineedadool24
ashwineedadool24 ashwineedadool24
  • 19-04-2021

Answer:

£ 4.20

Step-by-step explanation:

1 kg= £1.20

3.5 kg = £1.20*3.5

=£ 4.20

Answer Link

Otras preguntas

Managerial accounting is an activity that helps managers determine costs of products and services, plan future activities, and compare actual to planned results
Cobalt-56 has a decay constant of 8.77 × 10-3 (which is equivalent to a half life of 79 days). How many days will it take for a sample of cobalt-56 to decay to
Describe the process from the DNA sequence to the building of protein.
What amendment applies the Bill of Rights to the States?
There are five different types of tectonic plate boundaries. True False
Was the long telegram before or after the cuban missile crisis
Can I get some help please?
Rutherford bombarded nitrogen gas with alpha particles, causing some of the nitrogen to change into oxygen by a process of
Use the following terms in the same sentence: life science and scientific methods.
Expressions equivalent to p•3•r•2