leilanibetancourt9 leilanibetancourt9
  • 16-04-2021
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate.
$220 for 17 ft

Respuesta :

rococo908
rococo908 rococo908
  • 16-04-2021

Answer:

$12.94 per foot

Step-by-step explanation:

Find the unit rate by dividing the cost by the number of feet

220/17

= 12.94

So, the unit rate is approximately $12.94 per foot

Answer Link

Otras preguntas

But Brutus, one of the conspirators who was then thought of as a firm friend, came up and said, "What is this, Caesar? Are you a man to pay attention to a woman
Alice has 1/5 as many miniature cars as Sylvester has slyvester has 35 miniature cats how many miniature cars dose Alice have
Is 2/3 or 0.7 bigger?
2x+3y=12 Complete the missing value in the solution to the equation. ( ,8)
what 7/16 + 9/16 equal to.
Why would river travel be more ideal than overland routes? cheaper faster safer more comfortable
What problems did the confederacy faced during the civil war?
In a certain class, the ratio of girls to boys was 5 to 4. If there are 80 boys in the class, how many students are there in all?
A sandbox has an area of 26 square feet, and the length is 5 1/2 feet.what is the width of the sandbox?
In the odyssey - elpenor the rituals that Odysseus preforms on the island show that the ancient Greeks respected and honored A. Their cows B. The dead C. The se