hs9316526
hs9316526 hs9316526
  • 17-04-2021
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate.if 5 pounds of potatoes cost $8.60, how much does one pound of potatoes cost.​

Respuesta :

angelmo0n
angelmo0n angelmo0n
  • 17-04-2021
$1.72. Mark as brainliest?
Answer Link
jadacole27 jadacole27
  • 17-04-2021

Answer:

1.72

Step-by-step explanation:

8.60= 5 Pounds

So you divide by 5

8.60/5

1.75

Answer Link

Otras preguntas

4-(x+2)<-3(x+4) A. X<-7 B. X>-7 C. X<-9 D. X>-9
simplify the expression 15x^0
help! i what are 3 bacteria that have a positive effect on humans?
the length of segment ac is 78 millimeters. if bc is 29 millimeters, then what is the length of segment ab?
what is the value of the 7 in 7050423
wildfires can impact the atmosphere by adding harmful levels of ozone and carbon monoxide to the air. select one: true false
most of the western front battles during world war i were fought in the countries of belgium and .
he went up the stairs and there he confronted the thief
What's the connection between the development of steel and the development of railroads
Find four consecutive odd integers whose sum is 232