lizbethreyes6146 lizbethreyes6146
  • 18-04-2021
  • Mathematics
contestada

Darion buys 2 pounds of almonds for $21.98 and 3 pounds of dried apricots for $26.25. Which is less expensitve per pound?

Respuesta :

letsgoplayd
letsgoplayd letsgoplayd
  • 18-04-2021

Answer:

Dried Apricots

Step-by-step explanation:

Divide dollars per pound to find amount per pound and then compare.

Ver imagen letsgoplayd
Answer Link

Otras preguntas

1. What is the origin/meaning of the name Argentina? 2. Capital of Argentina. 3. Argentina's motto. 4. Argentina's monetary unit/currency. 5. Countrie
안녕 얘들 아 좀 도와주세요What is human resources management??​
A group of people are having a dinner that costs $160, which is to be shared equally. If two more persons join the group and share the same cost, each will pay
Listed below are measured amounts of caffeine​ obtained in one can from each of 14 brands. Find the variance, for the given sample data and leave the answer to
51 Which of the following is the best estimate, in feet, for personal distance in Western cultures? Multiple Choice Oa) 0-1.5 b) 15-4 c) 5-8 d) 10-12c) 15-25​
4. Point P is not on line . Describe the shortest distance from the point to the line P 8
Prompt When preparing to create a soccer team at your school, your principal asks you who should be in charge of running this team. Which form of government wou
How can I solve this?? Please help
Solve using the distributive property of whole numbers. 27,345 x 113 x-27,345 x 13​
Whats the correct answer answer ASAP for brainlist