rashidalnoaakhtha
rashidalnoaakhtha rashidalnoaakhtha
  • 18-04-2021
  • Mathematics
contestada

Can y’all solve it using geogebra something like that

Can yall solve it using geogebra something like that class=

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 18-04-2021

The first 10 pounds is $2 per pound so $2 x 10 = $20

She wants to pick 40 pounds so after the first 10 pounds she needs 40-10 = 30 more pounds.

The cost for those are $1 per pound so 30 x $1 = $30

Total cost = $20 + $30 = $50 for 40 pounds.

Answer Link

Otras preguntas

Here is a sequence of numbers: 1 1 2 3 5 8 a) C What kind of sequence is this? 13 b) Find the next number in the sequence. 13
QUESTION 16 The capture of San Antonio was a great victory for the Texans because it was their first victory. ОА. B. General Cós was killed. Santa Anna was take
50 points for answering the question !
Whixh formula should be used to find the circumference of a circle?​
from E=mc²=hv show that wavelength=h/mv​
Who read Burned by Ellen Hopkins before. I will ask some questions answer if u remember what happened in the book.
You know that 4 notebooks and 3 pens cost $96, while 2 pens and 2 notebooks cost $54. How many dollars are 8 notebooks and 7 pens worth?
Order these rational numbers from least (top) to greatest (bottom) : .01 2.5 -4 -3 1/2 -3.8
friend is to foe as robust is to​
Please please help me in my question please Page NODate:What is internet & describe different type ofinternet access inbereif​