5724327 5724327
  • 19-04-2021
  • Mathematics
contestada

A package of Little Bites dog cookies costs $9.20. Which equation can be used to find the total cost, c, of p packages of dog cookies?

Respuesta :

lailanbey
lailanbey lailanbey
  • 19-04-2021

Answer:

c=9.20p

Step-by-step explanation:

cost is what you're solving for so that goes on the outside. each package costs 9.20 so you multiply however many packages by that number when finding the cost.

Answer Link

Otras preguntas

|x-4|=2 solve the equation if it has no solution write no solution
Triangle ABC is similar to triangle CDE. Both are right triangles. Which statements about the two triangles must be true? Choose all answers that are correct.
Who was the first African American to earn a PhD from Harvard?
Thallium consists of 29.5%TI-203 and 70.5%TI-205. What is the relative atomic mass of thallium?
In a pair of similar polygons, corresponding angles are congruent. A.) cannot be determined B.) sometimes C.) always D.) never
Words with suffix less?
Round 43.076 to the nearest hundredth.
effective teamwork and high productivity are good indications of positive
In the early 1790s, Alexander Hamilton wanted to create a national bank that could
Atoms that have filled outermost energy levels and do not participate in chemical bonding are called _____.