deborex30
deborex30 deborex30
  • 19-04-2021
  • Mathematics
contestada

Jeff bought 7 pounds of chocolate
and spent $8.89. How much is one
pound of chocolate?​

Respuesta :

heyimurmum heyimurmum
  • 19-04-2021

Answer:

1.27

Step-by-step explanation:

Answer Link
AnastasiaTJ
AnastasiaTJ AnastasiaTJ
  • 19-04-2021

Answer:

$1.27

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of things you have to get the unit cost. Unit cost is the amount per item

$8.89/7 items = $1.27 per 1 pound of chocolate  

Answer Link

Otras preguntas

Which President was sent a 1,235-pound block of cheese, with a note that read: "The greatest cheese in America for the greatest man in America."
if 10 800 cm2 of material is available to make a box with a square base and an open top find the largest possible volume of the box.
Describe how energy and matter move through the food web and carbon cycle
A bicameral legislature features?
Which President was sent a 1,235-pound block of cheese, with a note that read: "The greatest cheese in America for the greatest man in America."
if 10 800 cm2 of material is available to make a box with a square base and an open top find the largest possible volume of the box.
Express fx and fy in terms of the length of the vector f and the angle θ in paired form
Why didn't northern bankers,merchant ,mill owners and unskilled workers want to end slavery?
how did caesar strengthen his hold on power after declaring himself dictator of Rome for life
A bicameral legislature features?