Respuesta :
Answer:
$1.27
Step-by-step explanation:
Divide the total cost by the number of things you have to get the unit cost. Unit cost is the amount per item
$8.89/7 items = $1.27 per 1 pound of chocolate
Answer:
$1.27
Step-by-step explanation:
Divide the total cost by the number of things you have to get the unit cost. Unit cost is the amount per item
$8.89/7 items = $1.27 per 1 pound of chocolate