kiratjohal kiratjohal
  • 20-04-2021
  • Mathematics
contestada

Ice rental: $150 Skate rental: $3
Write a problem that can be solved using an equation then solve the problem

Respuesta :

Jsowder579
Jsowder579 Jsowder579
  • 20-04-2021

Answer:

Ice rental at the local skating rink is $150 for 2h. Skate rental is $3 per person. The Grade 8 class went skating. All students rented skates. The total cost was $231. How many students went skating?

Ver imagen Jsowder579
Answer Link

Otras preguntas

3 4 (2a βˆ’ 6) + 1 2 = 2 5 (3a + 20) what's the answer for a?
What is the slope of the equation y= 5/4x - 7/4? <---(fractions)–7-7/45/45
Find the acceleration of a spaceship, which goes from 210 m/s to 340 m/s, in just 5.0 seconds.
How did the domestication of plants and animals help the people of the Neolithic era improve their quality of life? It gave the people more resources to fight w
While exploring and looking for the fountain of youth, what did Ponce de Leon and the Spanish establish in North America ?
help giving brainiest
3rd multiple of 8 plz help me​
Describe the government set up by the Puritans.
PLS HELP! USING THE FORMULA FV = PV (1 + r/m) mt PLS
Some bacteria have blank , or whiplike tails that spin to propel them forward.